Election Results

 

 

Results of May 6, 2014 County Primary Election (in pdf format)

 


State of Tennessee - Sevier County
August 7, 2014
Republican Primary
Governor    
1 Mark Coonrippy Brown   666
2 Bill Haslam   7,580
3 Basil Marceaux Sr.   172
4 Donald Ray McFolin   368
  Total Votes 8,786
     
United States Senate    
1 Christian Agnew   91
2 Lamar Alexander   3,996
3 Joe Carr   4,140
4 George Shea Flinn   497
5 John D. King   324
6 Brenda S. Lenard   104
7 Erin Kent Magee   44
  Total Votes 9,196
     
United States House of Representatives District 1    
1 Daniel J. Hartley   978
2 John Paul Rader   1,643
3 Phil Roe   5,768
  Total Votes 8,389
     
Tennessee Senate District 1    
1 Steve Southerland   1,515
  Total Votes 1,515
     
Tennessee House of Representatives District 12    
1 Dale Carr   5,514
  Total Votes 5,514
     
Tennessee House of Representatives District 17    
1 Andrew E. Farmer   2,260
  Total Votes 2,260
     
State Executive Committeeman District 1    
1 Paul Chapman   1,537
  Total Votes 1,537
     
State Executive Committeeman District 2    
1 Rob Alley   3,692
2 Marcus R. Hayes   1,780
  Total Votes 5,472
     
State Executive Committeewoman District 1    
1 Nancy W. Wilson   1,521
  Total Votes 1,521
     
State Executive Committeewoman District 2    
1 Susan S. Mills   4,989
  Total Votes 4,989
     
     
State of Tennessee - Sevier County
August 7, 2014
Democratic Primary
Governor    
1 Charles V. "Charlie" Brown   236
2 Kennedy Spellman Johnson   140
3 Wm. H. "John" McKamey   245
4 Ron Noonan   55
  Total Votes 676
     
United States Senate    
1 Terry Adams   269
2 Gordon Ball   234
3 Larry Crim   60
4 Gary Gene Davis   157
  Total Votes 720
     
United States House of Representatives District 1    
1 No Candidate Qualified   0
  Total Votes 0
     
Tennessee Senate District 1    
1 No Candidate Qualified   0
  Total Votes 0
     
Tennessee House of Representatives District 12    
1 No Candidate Qualified   0
  Total Votes 0
     
Tennessee House of Representatives District 17    
1 No Candidate Qualified   0
  Total Votes 0
     
State Executive Committeeman District 1    
1 John Litz   113
  Total Votes 113
     
State Executive Committeeman District 2    
1 Ellis Bacon   151
2 Tony Webb   373
  Total Votes 524
     
State Executive Committeewoman District 1    
1 Marjorie J. Ramsey   127
  Total Votes 127
     
State Executive Committeewoman District 2    
1 Marte Lawrence   105
2 Barbara Wagner   430
  Total Votes 535
     
     
State of Tennessee - Sevier County
August 7, 2014
State General
     
     
Circuit Court Judge Part I District 4
   
1 Ben W. Hooper II   7,873
  Total Votes 7,873
Circuit Court Judge Part II District 4    
1 Richard R. "Dick" Vance   8,067
  Total Votes 8,067
Circuit Court Judge Part III District 4    
1 Rex Henry Ogle   8,718
  Total Votes 8,718
Circuit Court Judge Part IV District 4    
1 Duane Slone   7,545
  Total Votes 7,545
Chancellor District 4/5    
1 Telford E. Forgety, Jr.   7,582
  Total Votes 7,582
District Attorney General District 4    
1 James Bruce "Jimmy" Dunn   8,143
  Total Votes 8,143
Public Defender District 4    
1 Edward C. Miller   7,205
  Total Votes 7,205
County Mayor    
1 Larry Waters - Republican   6,746
2 Kim Pierce - Independent   2,306
3 Emory Doyle Valentine - Independent   649
  Total Votes 9,701
County Commissioner District 1, Seat A    
1 Warren N. Hurst - Republican   578
  Total Votes 578
County Commissioner District 1, Seat B    
1 Tommy Ray Watts - Republican   571
  Total Votes 571
County Commissioner District 2, Seat A    
1 Ben Clabo - Republican   728
  Total Votes 728
County Commissioner District 2, Seat B    
1 Phillip King - Republican   695
  Total Votes 695
County Commissioner District 3, Seat A    
1 Randy Williams - Republican   723
  Total Votes 723
County Commissioner District 3, Seat B    
1 Mike Chambers - Republican   789
  Total Votes 789
County Commissioner District 4, Seat A    
1 Ronnie Whaley - Republican   870
  Total Votes 870
County Commissioner District 4, Seat B    
1 Carroll Rauhuff - Republican   826
  Total Votes 826
County Commissioner District 4, Seat C    
1 Keith Whaley - Republican   857
  Total Votes 857
County Commissioner District 5, Seat A    
1 Michael Maddron - Republican   959
  Total Votes 959
County Commissioner District 5, Seat B    
1 Fred A. Atchley - Republican   933
  Total Votes 933
County Commissioner District 5, Seat C    
1 James Frank Parton - Republican   880
  Total Votes 880
County Commissioner District 6, Seat A    
1 Greg Haggard - Republican   850
  Total Votes 850
County Commissioner District 6, Seat B    
1 John Harold Pitner - Republican   843
  Total Votes 843
County Commissioner District 7, Seat A    
1 Ronnie W. Allen - Republican   561
  Total Votes 561
County Commissioner District 7, Seat B    
1 Mary Davis - Republican   567
  Total Votes 567
County Commissioner District 8, Seat A    
1 Gene Byrd - Republican   757
  Total Votes 757
County Commissioner District 8, Seat B    
1 Mike Hillard - Republican   590
2 L. LeRoy Maples - Independent   415
  Total Votes 1005
County Commissioner District 8, Seat C    
1 Kent Woods - Republican   846
  Total Votes 846
County Commissioner District 9, Seat A    
1 David "Buster" Norton - Republican   602
  Total Votes 602
County Commissioner District 9, Seat B    
1 Chuck Godfrey - Republican   596
  Total Votes 596
County Commissioner District 10, Seat A    
1 Bryan Delius - Republican   739
  Total Votes 739
County Commissioner District 10, Seat B    
1 Jim R. Keener - Republican   254
2 Rod L. Cowan - Independent   708
  Total Votes 962
County Commissioner District 11, Seat A    
1 Gary A. Cole - Republican   660
  Total Votes 660
County Commissioner District 11, Seat B    
1 Ray I. (Crow) Ogle - Republican   688
  Total Votes 688
County Trustee    
1 Jettie B. Clabo - Republican   8,627
  Total Votes 8,627
General Sessions Judge Division I    
1 Jeff D. Rader - Republican   8,187
  Total Votes 8,187
General Sessions Judge Division II    
1 Dwight E. Stokes - Republican   8,164
  Total Votes 8,164
Sheriff    
1 Ronald L. (Hoss) Seals - Republican   7,906
  Total Votes 7,906
Circuit Court Clerk    
1 Rita D. Ellison - Republican   8,101
  Total Votes 8,101
General Sessions Court Clerk    
1 Connie E. Holt - Republican   8,171
  Total Votes 8,171
County Clerk    
1 Karen Cotter - Republican   8,335
  Total Votes 8,335
Register of Deeds    
1 Cyndi Barnes Loveday - Republican   7,986
  Total Votes 7,986
Road Superintendent    
1 Jonas Smelcer - Republican   8,298
  Total Votes 8,298
School Board Member District 1    
1 Mike Oakley - Independent   1,843
  Total Votes 1,843
School Board Member District 3    
1 Mark A. Strange - Independent   1,301
  Total Votes 1,301
School Board Member District 5    
1 Becky Williams Barnes - Independent   1,518
  Total Votes 1,518
Constable District 1, Seat A    
1 Jimmy C. Maples - Republican   1,836
  Total Votes 1,836
Constable District 1, Seat B    
1 Keith Brackins - Republican   1,810
2 Write-In - Bobby C. King - Independent   1
  Total Votes 1,811
Constable District 2, Seat A    
1 Penny Campbell - Republican   1,502
  Total Votes 1,502
Constable District 2, Seat B    
1 Sam Ayers - Republican   1,418
  Total Votes 1,418
Constable District 3, Seat A    
1 David Huffaker - Republican   1,318
  Total Votes 1,318
Constable District 3, Seat B    
1 Sammy Scott - Republican   1,286
  Total Votes 1,286
Constable District 4, Seat A    
1 Jack L. Galyon - Republican   1,682
  Total Votes 1,682
Constable District 4, Seat B    
1 Roger T. Floyd - Republican   1,623
  Total Votes 1,623
Constable District 5, Seat A    
1 George W. Lawson - Republican   1,390
  Total Votes 1,390
Constable District 5, Seat B    
1 William D. (Billy) Seagle - Republican   1,505
  Total Votes 1,505
     
State of Tennessee - Sevier County
August 7, 2014
Judicial Retention
Supreme Court    
1 Retain - Cornelia A. (Connie) Clark   5,263
1 Replace - Cornelia A. (Connie) Clark   3,768
  Total Votes 9,031
Supreme Court    
1 Retain - Sharon Gail Lee   5,329
1 Replace - Sharon Gail Lee   3,642
  Total Votes 8,971
Supreme Court    
1 Retain - Gary R. Wade   6,400
1 Replace - Gary R. Wade   3,111
  Total Votes 9,511
Court of Appeals - Eastern Division    
1 Retain - Thomas "Skip" Frierson   5,557
2 Replace - Thomas "Skip" Frierson   2,653
  Total Votes 8,210
Court of Appeals - Eastern Division    
1 Retain - John W. McClarty   5,472
2 Replace - John W. McClarty   2,528
  Total Votes 8,000
Court of Appeals - Eastern Division    
1 Retain - Charles Susano   5,361
2 Replace - Charles Susano   2,581
  Total Votes 7,942
Court of Appeals - Eastern Division    
1 Retain - Michael Swiney   5,371
2 Replace - Michael Swiney   2,511
  Total Votes 7,882
Court of Appeals - Middle Division    
1 Retain - Andy D. Bennett   5,404
2 Replace - Andy D. Bennett   2,451
  Total Votes 7,855
Court of Appeals - Middle Division    
1 Retain - Frank Clement   5,468
2 Replace - Frank Clement   2,560
  Total Votes 8,028
Court of Appeals - Middle Division    
1 Retain - Richard Dinkins   5,297
2 Replace - Richard Dinkins   2,525
  Total Votes 7,822
Court of Appeals - Middle Division    
1 Retain - Neal McBrayer   5,297
2 Replace - Neal McBrayer   2,454
  Total Votes 7,751
Court of Appeals - Western Division    
1 Retain - Holly Kirby   5,299
2 Replace - Holly Kirby   2,456
  Total Votes 7,755
Court of Appeals - Western Division    
1 Retain - Steve Stafford   5,258
2 Replace - Steve Stafford   2,451
  Total Votes 7,709
Court of Criminal Appeals - Eastern Division    
1 Retain - Norma McGee Ogle   6,290
2 Replace - Norma McGee Ogle   2,261
  Total Votes 8,551
Court of Criminal Appeals - Eastern Division    
1 Retain - D. Kelly Thomas, Jr.   5,416
2 Replace - D. Kelly Thomas, Jr.   2,392
  Total Votes 7,808
Court of Criminal Appeals - Eastern Division    
1 Retain - James C. Witt, Jr.   5,385
2 Replace - James C. Witt, Jr.   2,377
  Total Votes 7,762
Court of Criminal Appeals - Middle Division    
1 Retain - Jeffrey S. Bivins   5,302
2 Replace - Jeffrey S. Bivins   2,364
  Total Votes 7,666
Court of Criminal Appeals - Middle Division    
1 Retain - Robert W. Wedemeyer   5,242
2 Replace - Robert W. Wedemeyer   2,406
  Total Votes 7,648
Court of Criminal Appeals - Middle Division    
1 Retain - Thomas T. Woodall   5,274
2 Replace - Thomas T. Woodall   2,386
  Total Votes 7,660
Court of Criminal Appeals - Western Division    
1 Retain - Alan Glenn   5,257
2 Replace - Alan Glenn   2,386
  Total Votes 7,643
Court of Criminal Appeals - Western Division    
1 Retain - Camille R. McMullen   5,207
2 Replace - Camille R. McMullen   2,451
  Total Votes 7,658
Court of Criminal Appeals - Western Division    
1 Retain - Roger A. Page   5,262
2 Replace - Roger A. Page   2,403
  Total Votes 7,665
Court of Criminal Appeals - Western Division    
1 Retain - John Everett Williams   5,374
2 Replace - John Everett Williams   2,376
  Total Votes 7,750